Jak prawidłowo założyć skalniak?
Wielu osobom marzy się własny skalniak w ogrodzie, ale nie wiedzą, jak się do realizacji tego marzenia zabrać. Budowa skalniaka nie jest trudnym przedsięwzięciem: wystarczy poznać kilka podstawowych kroków, by zrealizować je samodzielnie i z sukcesem. Inną dostępną opcją jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalistów specjalizujących się w aranżacji ogrodów.
Zaczynamy od planu
Zanim przystąpimy do budowy skalniaka, warto wszystko dokładnie zaplanować. Ogrody skalne inspirowane są zwykle wysokogórskim krajobrazem. Skalniaki tworzą rośliny ozdobne i kamienie. Kształt skalniaków raczej nie przypomina figur geometrycznych: gdyż te w naturze rzadko występują. Wstępny szkic skalniaka powinien uwzględniać rozmieszczenie poszczególnych kamieni i roślin.
Jakie jest dobre miejsce na skalniak?
Nie warto zdawać się na przypadek i starannie wybrać lokalizację skalniaka, tak by dobrze komponował się z pozostałymi elementami ogrodu. Na ten cel raczej powinno się unikać środka ogrodu, chyba że komuś zależy na szczególnym wyeksponowaniu ogródka skalnego. Ważną rzeczą jest nasłonecznienie miejsca, gdyż rośliny uprawiane w skalniaku zwykle lubią promienie słoneczne. Jeśli nasłonecznienie w wybranym miejscu jest naprawdę duże, należy wybrać odpowiednie gatunki roślin, które wytrzymają nawet największy upał. Niektóre rośliny mogą rosnąć też w zacienionych miejscach, jednak jeśli wybierzemy bardzo zacienione np. pod dużym drzewem, należy liczyć się z tym, że brak dostępu do słońca będzie zabójczy dla naszych roślin w skalniaku. Bliskie sąsiedztwo drzew jest też dla roślin niewskazane z tego powodu, że korzenie drzew będą dla nich konkurencją w dostępie do wody.
Budowa skalniaka
Kiedy plan już jest przygotowany, można rozpocząć właściwe prace w ziemi. W wybranym miejscu trzeba z wierzchu usunąć murawę i chwasty oraz zrobić wykop: w nim na dnie kładzie się żwir i drobne kamienie. Wielkość przygotowanego wykopu zależy od tego, jak duży ma być planowany skalniak: dobrze zrobiony wykop powinien być trochę od niego większy. Wyłożona na brzegach wykopu i posypana żwirem oraz kamykami agrowłóknina zapobiegnie wzrostowi chwastów i trawy w tych miejscach. Na przygotowanej ziemi układamy wreszcie konstrukcję z kamieni, którą w środku wypełniamy ziemią, ziemię podlewamy. Na tym układamy kolejne kamienie, dosypujemy ziemię i podlewamy regularnie, by usypana ziemia osiadła. Wtedy można przystąpić do etapu sadzenia roślin: pojedynczo lub w grupach, ale nie zbytnio stłoczonych, by zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.